Skip to content

10 Princeton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block52.01
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,908
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,000
70%
Improvement Value:$258,200
30%
Total Assessment$860,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,907+5.9%
2024$21,625+4.3%
2023$20,736+0.8%
2022$20,575+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 3111, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1920