Skip to content

56 Aiken AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 1995

Property Information

Block52.01
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class21
Description2SFRBARN
Dwellings4
ZoningR3
Sq Footage3,628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,000
42%
Improvement Value:$784,500
58%
Total Assessment$1,348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,911+5.9%
2024$33,901+7.0%
2023$31,670+0.8%
2022$31,424+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000