Skip to content

44 Patton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1930
Other School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block52.01
Lot90
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class22
Description2S CB
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,404
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,000
33%
Improvement Value:$1,159,300
67%
Total Assessment$1,727,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$36,842+2.4%
2017$35,996+1.2%
2016$35,557+2.5%
2015$34,678+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930