Skip to content

63 Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block52.01
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class28
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,500
76%
Improvement Value:$120,600
24%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,211+5.9%
2024$12,472+18.8%
2023$10,500+0.8%
2022$10,418+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,212DeedBook 6483, Page 439Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 6292, Page 740Recorded7/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920