Skip to content

301 Nassau Street Unit 7Princeton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block52.01
Lot98.31
QualifierC07
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,013
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
70%
Improvement Value:$77,100
30%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+5.9%
2024$6,463+3.1%
2023$6,271+0.8%
2022$6,222+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900