Skip to content

1 Markham Road 1dPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block53.01
Lot11.14
QualifierC04
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class37
Description1D CONDO
Dwellings1
ZoningRO-1
Sq Footage1,099
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
70%
Improvement Value:$139,300
30%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+6.1%
2024$11,423+3.1%
2023$11,074+0.8%
2022$10,986+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6575, Page 570

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6163, Page 694

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 3655, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1985