Skip to content

1 Markham Road 1ePrinceton, NJ 08540

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block53.01
Lot11.15
QualifierC05
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class39
Description1E CONDO
Dwellings1
ZoningRO-1
Sq Footage1,245
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
63%
Improvement Value:$188,000
37%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,661+5.9%
2024$12,897+3.1%
2023$12,512+0.8%
2022$12,415+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981