Skip to content

357-359 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$1,348,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block53.01
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class10
Description2 1/2S F
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,300
52%
Improvement Value:$439,900
48%
Total Assessment$916,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,398+5.9%
2024$23,033+12.0%
2023$20,558+0.8%
2022$20,398+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,348,000
DeedBook 6463, Page 1318Recorded11/10/2021