Skip to content

45 Markham RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block53.03
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$442,000
71%
Improvement Value:$181,100
29%
Total Assessment$623,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,593+5.9%
2024$15,665+3.1%
2023$15,197+0.8%
2022$15,079+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,524DeedBook 6606, Page 1233Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5955, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1965