Skip to content

29 Sergeant StPrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block53.04
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,142
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
49%
Improvement Value:$446,700
51%
Total Assessment$871,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,213+5.9%
2024$21,915+25.9%
2023$17,402+0.8%
2022$17,267+67.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,142DeedBook 6483, Page 1Recorded4/22/2022

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 6212, Page 1837Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 6174, Page 21Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4741, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1984