Skip to content

25 Sergeant StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 11, 2017

Property Information

Block53.04
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,125
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
51%
Improvement Value:$409,700
49%
Total Assessment$834,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,228+5.9%
2024$20,984+23.2%
2023$17,032+0.8%
2022$16,899+63.8%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,125DeedBook 6279, Page 917Recorded3/17/2017

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 2593, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1984