Skip to content

29 Wilton StPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block53.05
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,598
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
55%
Improvement Value:$372,600
45%
Total Assessment$820,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,853+5.9%
2024$20,630+3.1%
2023$20,014+0.8%
2022$19,859+48.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,598DeedBook 6384, Page 1689Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,423DeedBook 6328, Page 902Recorded5/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910