Skip to content

144 Patton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block53.06
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,909
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
66%
Improvement Value:$256,600
34%
Total Assessment$757,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,175+5.9%
2024$19,046+12.9%
2023$16,868+0.8%
2022$16,737+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft1,909DeedBook 6412, Page 796Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 3369, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1955