Skip to content

45 Wilton StPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block53.06
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
74%
Improvement Value:$154,100
26%
Total Assessment$600,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,981+5.9%
2024$15,087+3.1%
2023$14,636+0.8%
2022$14,522+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920