Skip to content

44 Markham RdPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 11, 2013

Property Information

Block53.06
Lot90
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,131
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
78%
Improvement Value:$101,100
22%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,332+5.9%
2024$11,642+3.1%
2023$11,295+0.8%
2022$11,207+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6168, Page 1052

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 4141, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1930