Skip to content

150 Patton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block53.07
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,728
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,000
54%
Improvement Value:$438,400
46%
Total Assessment$947,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,229+5.9%
2024$23,818+8.3%
2023$22,002+0.8%
2022$21,831+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940