Skip to content

28 Wilton StPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block53.07
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class47
Description2 1/2S F G
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage2,076
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
66%
Improvement Value:$231,500
34%
Total Assessment$677,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,042+5.9%
2024$17,032+3.1%
2023$16,524+0.8%
2022$16,396+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft2,076DeedBook 6456, Page 1178Recorded9/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930