Skip to content

34 Wilton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block53.07
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class28
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,254
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,000
77%
Improvement Value:$106,700
23%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+5.9%
2024$11,833+3.1%
2023$11,480+0.8%
2022$11,391+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6157, Page 1991

Property Built

Built

Year Built: 1928