Skip to content

44 Wilton StPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2016

Property Information

Block53.07
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
77%
Improvement Value:$129,900
23%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,182+5.9%
2024$14,332+3.1%
2023$13,905+0.8%
2022$13,796+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4910, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1930