Skip to content

50 Wilton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1905

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 14, 1994

Property Information

Block53.07
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,804
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
69%
Improvement Value:$197,500
31%
Total Assessment$641,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,083+5.9%
2024$16,127+3.1%
2023$15,646+1.6%
2022$15,401+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2787, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1905