Skip to content

59 Cedar LanePrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block53.07
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,000
67%
Improvement Value:$245,300
33%
Total Assessment$743,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,794+5.9%
2024$18,687+14.2%
2023$16,366+0.8%
2022$16,238+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 3668, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1956