Skip to content

24 Wilton StPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Dec 11, 2000

Property Information

Block53.07
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
77%
Improvement Value:$110,400
23%
Total Assessment$472,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,580+5.9%
2024$11,876+3.1%
2023$11,522+0.8%
2022$11,432+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 3960, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1910