Skip to content

16 Wilton StPrinceton, NJ 08540

Built 1918

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block53.07
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page160

Building Details

Building Class28
Description2S F G
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
77%
Improvement Value:$107,200
23%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,601+5.9%
2024$11,896+3.8%
2023$11,463+0.8%
2022$11,374+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 6156, Page 1954

Property Built

Built

Year Built: 1918