Skip to content

80 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1898

Last Sale Price
$280,500
Last Sale Date
Jan 21, 1994

Property Information

Block54.01
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,000
58%
Improvement Value:$416,200
42%
Total Assessment$980,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,103+5.9%
2024$24,642+13.9%
2023$21,639+22.0%
2022$17,739+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,500
DeedBook 2771, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1898