Skip to content

55 Princeton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$1,126,000
Last Sale Date
Oct 4, 2011

Property Information

Block54.01
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,686
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$603,500
56%
Improvement Value:$477,200
44%
Total Assessment$1,080,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,779+5.9%
2024$27,169+3.1%
2023$26,358+0.8%
2022$26,153+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,126,000
DeedBook 6124, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1928