Skip to content

120 Fitzrandolph RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1912

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 23, 1993

Property Information

Block54.02
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class21
Description3SS
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$616,000
54%
Improvement Value:$534,400
46%
Total Assessment$1,150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,635+5.9%
2024$28,921+3.1%
2023$28,058+0.8%
2022$27,840+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2762, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1912