Skip to content

205 State RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$220,100
Last Sale Date
Feb 8, 1989

Property Information

Block5403
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
42%
Improvement Value:$305,000
58%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943+5.9%
2024$13,163+3.1%
2023$12,771+0.8%
2022$12,671+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,100
DeedBook 2477, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1954