Skip to content

173 Mansgrove RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 7, 1986

Property Information

Block5406
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description1S F
Dwellings2
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
42%
Improvement Value:$319,000
58%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,521+5.9%
2024$13,709+3.1%
2023$13,300+0.8%
2022$13,196+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950