Skip to content

136 Red Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block5407
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+5.9%
2024$8,711+3.1%
2023$8,451+0.8%
2022$8,385+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6554, Page 1418

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3183, Page 279