Skip to content

479 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block5408
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,120
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,500
86%
Improvement Value:$62,800
14%
Total Assessment$435,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,592+5.9%
2024$10,943+3.1%
2023$10,617+0.8%
2022$10,534+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,120DeedBook 6514, Page 987Recorded2/8/2023

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2508, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1955