Skip to content

241 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$368,888
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block5408
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class35
Description2SFRCO
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,046
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
76%
Improvement Value:$65,200
24%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,329+5.9%
2024$6,919+3.1%
2023$6,712+0.8%
2022$6,660+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,888

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 6275, Page 463Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 6209, Page 725Recorded12/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900