Skip to content

239 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block5408
Lot12.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage860
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
82%
Improvement Value:$46,100
18%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+5.9%
2024$6,438+3.1%
2023$6,246+0.8%
2022$6,198+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft860DeedBook 6581, Page 1016Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6161, Page 1322

Property Built

Built

Year Built: 1900