Skip to content

48 Cuyler RdPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block5409
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,000
55%
Improvement Value:$267,900
45%
Total Assessment$598,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+5.9%
2024$15,056+3.1%
2023$14,607+0.8%
2022$14,493+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 4398, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1953