Skip to content

160 Prospect AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block55.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class21
Description2S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,389
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$586,000
43%
Improvement Value:$790,500
57%
Total Assessment$1,376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,656+5.9%
2024$34,605+3.1%
2023$33,573+0.8%
2022$33,311+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,750,000
Sq Ft3,389DeedBook 6454, Page 1744Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5502, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1950