Skip to content

75 Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 20, 1996

Property Information

Block55.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2S F G & 1 S S
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,307
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
65%
Improvement Value:$233,800
35%
Total Assessment$665,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,730+5.9%
2024$16,738+3.1%
2023$16,239+0.8%
2022$16,112+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3106, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1930