Skip to content

85 Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1908

Last Sale Price
$1,012,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block55.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,920
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
54%
Improvement Value:$363,800
46%
Total Assessment$795,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,192+5.9%
2024$20,006+3.1%
2023$19,410+0.8%
2022$19,258+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,012,000
Sq Ft2,920DeedBook 6406, Page 605Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 3197, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1908