Skip to content

164 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 2023

Last Sale Price
$3,650,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block55.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class21
Description2S B G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage6,258
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,500
26%
Improvement Value:$1,594,100
74%
Total Assessment$2,154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,377+307.2%
2024$14,091-30.4%
2023$20,232-4.7%
2022$21,226+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,650,000
Sq Ft6,258DeedBook 6561, Page 547Recorded7/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 6418, Page 1342Recorded10/20/2020