Skip to content

170 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block55.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class20
Description2SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,966
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,500
52%
Improvement Value:$518,900
48%
Total Assessment$1,085,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,742+6.5%
2024$26,980+3.1%
2023$26,175+0.8%
2022$25,971+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft2,966DeedBook 6200, Page 271Recorded8/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928