Skip to content

69 Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1906

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Dec 24, 1991

Property Information

Block55.01
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,173
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,500
78%
Improvement Value:$112,100
22%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,384+5.9%
2024$12,635+19.0%
2023$10,617+0.8%
2022$10,534+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2588, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1906