Skip to content

185 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$1,000,050
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block55.02
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,440
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,500
58%
Improvement Value:$409,900
42%
Total Assessment$973,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,922+5.9%
2024$24,471+3.1%
2023$23,741+0.8%
2022$23,556+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,050
Sq Ft2,440DeedBook 6492, Page 551Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$906,712
Sq Ft2,440DeedBook 6455, Page 296Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$833,375

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 6351, Page 40Recorded12/7/2018

Property Sale

Sale
$919,075
DeedBook 5244, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1940