Skip to content

234 Western WayPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block55.02
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$526,000
75%
Improvement Value:$179,300
25%
Total Assessment$705,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,782+5.9%
2024$17,731+3.1%
2023$17,202+0.8%
2022$17,068+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 3399, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1960