Skip to content

120 BroadmeadPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1,340,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block55.02
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class21
Description2 SS
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,215
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,500
42%
Improvement Value:$832,700
58%
Total Assessment$1,439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,326+5.9%
2024$36,181+3.1%
2023$35,102+0.8%
2022$34,829+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,340,000

From:

To:

Sq Ft3,215DeedBook 6298, Page 1959Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 6150, Page 1923

Property Built

Built

Year Built: 1930