Skip to content

166 Bunn Drive Unit #106Princeton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block5501
Lot10.106
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page55

Building Details

Building Class10
Description1028 SF/MED OFF
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,700
33%
Improvement Value:$123,000
67%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459-1.1%
2024$5,521-11.7%
2023$6,251+0.8%
2022$6,202+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6507, Page 738Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 5239, Page 164