Skip to content

111 Patton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block56.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,444
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,000
47%
Improvement Value:$563,200
53%
Total Assessment$1,061,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,260+5.9%
2024$26,679+10.6%
2023$24,129+0.8%
2022$23,941+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 2957, Page 32