Skip to content

155 Patton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block56.01
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class19
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
62%
Improvement Value:$308,200
38%
Total Assessment$809,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,549+5.9%
2024$20,343+12.0%
2023$18,166+0.8%
2022$18,024+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3062, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1930