Skip to content

8 Robert RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block56.03
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class19
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,180
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
50%
Improvement Value:$423,800
50%
Total Assessment$845,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,524+5.9%
2024$21,263+3.9%
2023$20,473+0.8%
2022$20,313+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft2,180DeedBook 6528, Page 295Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$930,500
DeedBook 6224, Page 1844

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 6005, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 2004