Skip to content

30 Robert RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block56.03
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,066
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
63%
Improvement Value:$261,200
37%
Total Assessment$707,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,833+12.2%
2024$16,786+3.1%
2023$16,285+0.8%
2022$16,158+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,066DeedBook 6534, Page 750Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$863,000

From:

To:

Sq Ft2,066DeedBook 6368, Page 1170Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$476,250
DeedBook 4516, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1961