Skip to content

76 Cedar LanePrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block56.03
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class18
Description1 1/2S CB 3G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,130
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
56%
Improvement Value:$394,900
44%
Total Assessment$897,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,911+5.9%
2024$22,573+16.5%
2023$19,378+0.8%
2022$19,227+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft3,130DeedBook 6383, Page 1325Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 6134, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1952