Skip to content

94 Cedar LanePrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 22, 1995

Property Information

Block56.03
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class18
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
73%
Improvement Value:$191,600
27%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,604+5.9%
2024$17,563+14.0%
2023$15,400+0.8%
2022$15,280+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 2949, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1949