Skip to content

22 Cedar LanePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block56.03
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,000
71%
Improvement Value:$198,800
29%
Total Assessment$694,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,503+5.9%
2024$17,467+13.1%
2023$15,439+0.8%
2022$15,319+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945